da5

berna-sarıdo.pngDefne Ağacı ve Orman Kardeşliği

Berna Sarıdoğan

Hediye seçmekte çok zorlanırım. Bu yüzden herkese kitap hediye ederim. Çocuklara da. Bir arkadaşımın adı güzel, kendi güzel oğluna hediye almak için kitapçı kitapçı dolaştım haftasonu. Çocuk kitapları hâlâ ilgi alanınıza giriyor mu bilmiyorum ama gördüklerimin bazıları beni gerçekten dehşete düşürdü. Sanırım hangilerini kastettiğimi biliyorsunuz. Tüm bu kitaplar arasında  kapağıyla ve adıyla dikkatimi çeken bir kitap oldu: Defne Ağacı ve Orman Kardeşliği.

Bence de çocuklarımıza kardeşliği öğretmeliyiz. Kitabın kapağından da bir sürü sevimli havyan bana bakıyordu zaten.

Defne Ağacı ve Orman Kardeşliği, mutlu mesut bir ormanda yaşarken, birden bire düşüncesiz insanların kurduğu fabrika yüzünden huzurları ve sağlıkları bozulan orman hayvanlarının bu duruma bir çare bulma çabalarını anlatıyor.

Hayvanlar hatta ağaçlar birden bire hapşırmaya başlıyorlar. Sincap bu yüzden tavşanı elinden kaçırıyor kovalamaca oynarken. Zavallı tavşanın kürkü de kapkara oluyor.  Simsiyah duman bulutları görünüyor taaa karlı dağların ardından. En yüksek ağaca tırmanan maymun hatta çok yükseklerden uçan kartal da bulamayınca dumanın kaynağını, çok gezip tozan rüzgardan yardım istiyorlar. Rüzgar da onlara insanların açtıkları fabrikadan geldiğini söylüyor bu hepsini hasta eden dumanın. Hayvanlar hemen toplanıp bu durumu bir çare bulmaya karar veriyorlar. Sanıyorlar ki insanlara durumu anlatıp sorunlarını söylerlerse hemen kapatırlar fabrikayı. Ama tahmin edileceği üzere insanlar onlara bakıp dalga geçiyorlar. O zaman hayvanlar başka çarelere başvurmak zorunda kalıyorlar.

Kitabın beğendiğim yönlerinden biri bu işbirliği vurgusu oldu itiraf etmeliyim ki. Filden kertenkeleye, kaplumbağadan kartala bütün hayvanlar tam bir uyum içindeler ve gayet iyi anlaşıyorlar. Ah bir de söz dinlemeyen büyük insanlar olmasa…

Oğluma küçükken kitap okurken, kitaplardaki tekrarların onun kitabın içine girmesine çok yardımcı olduğunu fark etmiştim. Çünkü bu sayede, o da bana katılıp benimle beraber o kısımları okuyormuş gibi takip ediyordu hikayeyi ve o kısımları tekrar tekrar oku(t)mak istiyordu. Bu kitapta da böyle bölümler var…

Ayrıca kitap çok eğlenceli bir dille yazılmış. Bir çocukla beraber okumak daha da eğlenceli olur sanırım. Çünkü onunla birlikte hayvanların taklidini yapıp, hapşurmaca, kızgın kızgın bakmaca, gırrrrrlamaca oynayabilirsiniz. Resimler de bu konuda çok yardımcı olur. Ben özellikle tilki ve geyiğe bayıldım. O kadar sevimli çizilmişler ki.

Hepimize kitaptaki gibi bir defne ağacı, okuyacak olanlara da şimdiden iyi eğlenceler diliyorum.

 

Defne Ağacı ve Orman Kardeşliği, Ömer Faruk,

Yapı Kredi Yayınları/Doğan Kardeş, 52 sayfa, İstanbul, 2012

09.03.2013, Yurt Kitap

yurt-gazetesi_382633.jpg