da6

Defne Ağacı ve Orman Kardeşliği

Ferma Lekesizalın

Ormandaki hayvanlar mutlu, huzurlu hayatlarını sürdürmektedir. Buna tertemiz havanın, suyun, toprağın, yemyeşil yapraklı ağaçların ve bitkilerin katkısı büyüktür.

Ne var ki, hayvanların mutluluk ve huzuru uzun sürmez. Ormanın hemen berisindeki dağın ötesinde insanlar gün boyunca bacasından kara ve zehirli duman yayan bir fabrika kurmuştur. Fabrika bütün gün çalışır, pis dumanı ormana ulaşır ve oradaki havayı kirletir. Havanın kirliliğinden hapşıran, burunları tıkanan ve gözleri yaşaran zavallı tavşan, sincap, maymun, kartal, tilki ve kertenkele bu duruma bir çare bulmak zorundadır. Çünkü ormandan başka kaçıp sığınabilecekleri bir yuvaları yoktur.

Kim bu kötü havayı solumak, kirli suyu içmek ister? Kim ister yemyeşil ormanın griye dönmesini? Nedir bu insanların vurdumduymazlığı böyle? Neyse ki, çaresiz kalan hayvanların sorunlarını açabilecekleri yaşlı ve bilge defne ağacı vardır. Acaba defne ağacının önderliğinde hep birlikte kirliliğe bir çözüm bulabilecekler midir?

Ömer Faruk’un bu ilk öykü kitabı sevimli karakterleri, sade dili, canlı imgeleriyle çocukların okumaktan büyük bir keyif alacağı özelliklere sahip. Daha da önemlisi, çevre kirliliği temasını bu kadar sade, yalın ama güçlü biçimde işliyor olması. Küresel bir sorun olarak herkesin kendini karşısında çaresiz hissettiği çevre kirliliği acil bir sorun olarak önümüzde duruyor. Peki bizde bu sorunu adamakıllı ele alacak kararlılık ve cesaret var mı?

Ömer Faruk’un keyifli öyküsü, küçüklere çevreye duyarlılığın kararlılık ve cesaret gerektirdiğini anlatma konusunda sağlam bir yerde duruyor. Defne Ağacı önümüzde duran en önemli küresel sorun karşısında birlikte düşünmenin ve çözüm üretmenin önemini vurguluyor ve küçüklere, bir sorun karşısında birlik olarak harekete geçildiği takdirde mutlaka bir kazanım elde edileceğini gösteriyor. Elbette, kitabın Buket Topakoğlu Gencer tarafından hazırlanan müthiş sevimli görsellerinin katkılarını unutmamak gerek. Bu harika işbirliğinin sonucu: Küçükler için son derece keyifli bir okuma deneyimi.

Defne Ağacı ve Orman Kardeşliği, Ömer Faruk,

Yapı Kredi Yayınları/Doğan Kardeş, 52 sayfa, İstanbul, 2012

Haziran 2012, Varlık

varlik-logo